გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: ლია ქაჩლიშვილი
საგანი: ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი/ მე-5
მოსწავლეთა რაოდენობა: 5
გაკვეთილის თემა: ფაილდა  საქაღალდე; მასთან დაკავშირებული მოქმედებები.

გაკვეთილის მიზანი:

 მოსწავლე შეძლებს

·         გააცნობიეროს მოწყობილობაში მონაცემთა შენახვის იერარქია
(ფაილისაქაღალდექვესაქაღალდე);
·         დააჯგუფ ფაილებ საქაღალდეებშიხოლო საქაღალდეებქვესაქაღალ­დეებად;
·         გააზრებულად დაარქვას  სახელწოდებებსაქაღალდეებს და ქვესაქაღალდეებს;
·         ლოგიკურად დაალაგ ფაილებ და საქაღალდეებმონაცემთა ეფექტიანად
შენახვისმოძებნის და წაკითხვის მიზნით;
·         განასხვავ ფაილების ტიპებს (ტექსტურიგრაფიკულიაუდიო).

N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი

1


·         მასწავლებელი  საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ, მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს .
დღეს ჩვენ გავეცნობით სხვადასხვა ტიპის ფაილებს, გავეცნობით საქაღალდეს, ქვესაქაღალდეს და დავახარისხებთ ფაილებს საქაღალდეებში, ამისათვის მოგიწევთ მუშაობა როგორც ინდივიდუალურად ასევე ჯგუფებში.
·         მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს შეფასების კრიტერიუმებს.

ვერბალური ახსნა
მთელ კლასთან
შეფასების კრიტერიუმები,
3წთ
მოსწავლეები გაეცნობიან
გაკვეთილის თემას, მიზანს შეფასების კრიტერიუმებს
2



მასწავლებელი წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მოსწავლეებს სთავაზობს ვატმანის ფურცელზე დახაზულ კროსვორდს.  მოსწავლეები მასწავლებლის მიერ დასმულ კითხვებზე გაცემულ სწორ პასუხებს აფიქსირებენ თავად.
კროსვორდი იხილეთ დანართიN4

კითხვა-პასუხი
მთელ კლასთან.
კროსვორდი
7წთ
მოსწავლეები გაიხსენებენ გავლილ მასალას.
3



ახლა გავეცნოთ ფაილისა და საქაღალდის ცნებას. მასწავლებელი სვამს კითხვას:  როგორ ალაგებთ ჩანთას? ერთად აწყობთ ნივთებს თუ ცალ-ცაკლე? 
გავიგოთ რა არის საქაღალდე? ამისათვის მაგალითად ავიღოთ თქვენი რომელიმე ჩანთა, გავარკვიოთ ჩანთის სტრუქტურა, ჩანთას აქვას რამოდენიმე დანაყოფი: ფანქრის, რვეულის, წიგნის შესანახი. იგივე ფუნქციას ასრულებს მოწყობილობაში საქაღალდე, საქაღალდის შიგნით შეგვიძლია მოთავათავსოთ  ქვესაქაღალდე და დავარქვათ სასურველი სახელი, როგორც ამ შემთხვევაში ამ ნივთს ხომ აქვს სახელიჩანთა“. ასევე ქვესაქაღალდეებსაც მივანიჭოთ თავის სახელი მაგალითად „რვეულებისთვის“, „წიგნებისთვის“, „საწერი საშუალებებისთვის“ და ა.შ.
მოდი გავარკვიოთ რა არის ფაილი? მაგალითისთვის მოვიყვანოთ: ფანქარი, რვეული, წიგნი ესენი ხომ განსხვავდებიან ერთმანეთისგან  ზომით, ფორმით, შინარსიით. ასევეა ფაილი მოწყობილობაში: არსებობს სხვადსხვა სახის ფაილები:
Ø  წერილი-ტექსტური მონაცემი,
Ø  სურათი -გრაფიკული მონაცემი,
Ø  მუსიკა -აუდიო მონაცემი და ა.შ; 
ეგ სურათი ზომით პატარაა, მაგრამ შეხედეთ ამ წიგნს სიდიდით ათჯერ უფრო მეტია სურათისგან და ვსვამ კითხვას: აქედან რა დასკვნამდე მივდივართ?(რომ ყველა ფაილს გააჩნია თავისი ზომა)

ვერბალური ახსნა;

კითხვა-პასუხი. ვარაუდის გამოთქმა
მთელ კლასთან
სასწავლო ნივთები(ჩანთა, წიგნი, კალამი, პენალი)
თვალსაჩინოება
5 წთ.

მოსწავლეები გაიგებენ განსხვავებას ფაილისა და საქაღალდის მნიშვნელობას, მათ შორის განსხვავებას.

4



ინფორმაციის წარმოდგენა PowerPoint-ის  საშუალებით.
მასწავლებელი მოსწავლეებს პროექტორის საშუალებით აჩვენებს საპრეზენტაციო პროგრამა- PowerPoint-ში   აწყობილ რესურს და კიდევ ერთხელ აცნობს მოსწავლეებს:
ü  ფაილის და საქაღალდის ცნებას;
ü  განსხვავებას ფაილსა და საქაღალდეს შორის;
ü  ფაილის ტიპებს;
ü  საქაღალდის შექმნის ხერხებს. 

დემონსტრაცია თვალსაჩინოების გამოყენებით.
მთელ კლასთან
კომპიუტერი,
პროექტორი
საპრეზენტაციო პროგრამა- PowerPoint-ში   აწყობილ რესურსი
5 წთ.
მოსწავლეებს მოახდენენ ყურადღების მობილიზებას,   თვალსაჩინოების დახმარებით გაიაზრებენ ფაილის, საქაღალდის და ქვესაქაღალდის დანიშნულებას.
5



მიღებული ცოდნის პრაქტიკულში გადატანა კომპიუტერის გამოყენებით
პროექტორის საშუალებით მასწავლებელი აძლევს შესასრულებელი დავალების ინსტრუქციას, აგრეთვე ამობეჭდილ ინსტრუქციებს ურიგებს თითოეულს ინდივიდუალურად.

აქტივობა-5.1
კომპიუტერში წინასწარ მოსწავლების მიერ ჩაწერილია სხვადასხვა ტიპის ფაილები (ტექსტურიგრაფიკული, აუდიო) მოსწავლეებმა უნდა
შექმნან საქაღალდეები ფაილის ტიპების შესაბამისად, დაარქვან
შესაბამისი სახელები დაგადაიტანონ  აღნიშნული ფაილები შესაბამის
საქაღალდეებში.

აქტივობა 5.2 
მოსწავლეებმა უნდა შექმნან ერთი
ძირითადისაქაღალდე დაარქვან მას თავისი’’სახელი და გვარი“ და დავალება 
5.1-ში შექმნილი საქაღალდეები
მოათავსონ ახლად შექმნილ საქაღალდეში- ’’სახელი და გვარი’’

აქტივობა 5.3. 
მოსწავლეებმა შექმნილი საქაღალდეები უნდა გაუზიარონ პედაგოგს „shear” საქაღალდის საშუალებით.

პრაქტიკული დავალება






























ინდივიდუალური
5 ცალი კომპიუტერი,
ინსტრუქციის ფურცლები,
10 წთ
შექმნიან საქაღალდეებს, დააჯგუფებენ ფაილებს საქაღალდეებში, ხოლო საქაღალდეებს ქვესაქაღალდეებად.

აქტივობა 5.4.
მასწავლებელი გაზიარებულ ნამუშევრებს აჩვენებს პროექტორით და აფასებს მათ ნამუშევრებს.

განმსაზღვრელი,
ინდივიდუალური

2წთ

6
ახსნილი მასალის გაგება-გააზრება
ახსნილი მასალის გაგება-გააზრების შემოწმების მიზნით მასწავლებელი წინასწარ დაჯგუფებული ჯგუფების ლიდერებს   აძლევს საშუალებას წინასწარ დაბეჭდილი სამი ტიპის ფაილიდან აირჩიონ ერთ-ერთი (ტექსტური, გრაფიკული, აუდიო). ვისაც რა ტიპის ფურცელი შეხვდება იმის მიხედვით   ჯგუფებმა მაგიდაზე დალაგებული  
სხვადახვა ტიპის დაბეჭდილფურცლებიდან (6 ფურცელზე წერია ტექსტი, 6 ფურცელზე ხატია სურათი, 6 ფურცელზე წერია მუსიკალური ნოტები) უნდა განასხვავონ და ამოარჩიო ის  ფაილები რომელი ფაილის ტიპებიც  შეხვდათ, მოათავსონ სამი ყუთიდან ერთ-ერთში, რომელსაც დაარქმევენ შესაბამის სახელს (ტექსტურს, გრაფიკულს ან აუდიოს)
შესრულებული დავალების შემდეგ მასწავლებელი აკეთებს განმავითარებელ შეფასებას.
თანამშრომლობითი
ჯგუფური
3 ცალი ყუთი,
ამობეჭდილი ფურცლები, სტეპლერი

8 წთ.

განასხვავებენ ფაილების ტიპებს, გააზრებულად დაარქმევენ საქაღალდეებს სახელებს.
7
გაკვეთილის შეჯამება/საშინაო დავალება.
მასწავლებელი აკეთებს დასკვნებს, აწყობს დებრიფინგს: რა ვისწავლეთ, რაში გამოგვადგება ეს კომპეტენციები და აფასებს მოსწავლეებს.
კითხვა-პასუხი
მთელ კლასთან
სიტყვიერი
3 წთ.
მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება.
8
მოსწავლეები ავსებენ თვითშეფასების ფურცელს, რომელსაც მასწავლებელი ურიგებს.
·         მასწავლებელი კომენტარებით (განმავითარებელი)  აფასებს მოსწავლეებს .
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს საშინაო დავალებას:
სასწავლი - ფაილი და საქაღალდე. 
ვერბალური
ახსნა
მთელ კლასთან
თვითშეფასების ფურცლები
2წთ.
მოსწავლეები ახდენენ თვითშეფასებას, ინიშნავენ საშინაო დავალებას.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
ისტ საშუალებების ეფექტიანად გამოყენება ინფორმაციის მიღების, შენახვის და ორგანიზების დროს.

კერძოდ, მოსწავლე შეძლებს:

·         გააცნობიეროს მოწყობილობაში მონაცემთა შენახვის იერარქია
(ფაილისაქაღალდექვესაქაღალდე);
·         დააჯგუფ ფაილებ საქაღალდეებშიხოლო საქაღალდეებქვესაქაღალდეებად ;
·         გააზრებულად დაარქვას  სახელწოდებებსაქაღალდეებს და ქვესაქაღალდეებს;
·         ლოგიკურად დაალაგ ფაილებ და საქაღალდეებმონაცემთა ეფექტიანად
შენახვისმოძებნის და წაკითხვის მიზნით;
·         განასხვავ ფაილების ტიპებს (ტექსტურიგრაფიკულიაუდიო).
შეფასება:
მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და რუბრიკები თან ერთვის გეგმას.   
ხელმოწერა:
თარიღი:  25,10,2018
დანართი 1


                                          მოსწავლეთა შეფასების რუბრიკა
                                                                                                             


კრიტერუმები
1-2 ქულა
3-4 ქულა
5-6 ქულა
7-8 ქულა
9-10 ქულა
რამდენად არის ჩართული გაკვეთილის პროცესში
საერთოდ არ  ერთვება
ზოგჯერ ერთვება
ხშირად ერთვებამაგრამ არაადეკვატურდ ასრულებს სამუშაოს
ხშირად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში და ცდილობს ზუსტად შეასრულოს
ხშირად ერთვებასაგაკვეთილო პროცესში და ზუსტად ასრულებს სამუშაოს
მოსმენა და ანალიზი
უსმენს და ვერ ხვდება
უსმენს, მაგრამ ვერ აანალიზს  
უსმენს, ზოგჯერ აანალიზებს
უსმენს შეუძლია ანალიზის გაკეთება  
კარგად აკეთებს ანალიზს 
კითხვა -პასუხი
ვერ პასუხობს
ნაწილობრვ პასუხობს
ზოგჯერ პასუხობს
შეუძლია პასუხის          გაცემა
სწორად და ზუსტად პასუხობს კითხვებს












     დანართი 2
     პრაქტიკული სამუშაოს შეფასების რუბრიკა

10 ქულა
(საუკეთესო)
9-8 ქულა
(კარგი)
7-6 ქულა
(საშუალო)
4-1 ქულა
( დაბალი)
ქმნის საქაღალდეს და გააზრებულად არქმევს სახელს, ანსხვავებს საქაღალდეს და ფაილებს ერთამანეთისგან და კარგად ერკვევა თითოეული მათგანის შინარსა და სტრუქტურაში, საქაღალდეში გადააქვს ფაილი და კარგად ერკვევა ფაილის სისტემის იერარქიაში, იცის ფაილის საზომი ერთეულები, ახდენს სხვადასხვა ზომის ფაილების განსხვავებას
ქმნის საქაღალდეს და არქმევს სახელს; ანსხვავებს საქაღალდეებს და ფაილებს ერთამანეთისგან; საქაღალდეში გადააქვს ფაილი, ანსხვავებს ფაილების ტიპებს, იცის ფაილის საზომი ერთეულები;

ქმნის საქაღალდეს, უჭირს სახელის დარქმევა, ნაწილობრივ ანსხვავებს საქაღალდეს და ფაილებს ერთმანეთისგან,გადააქვს ფაილი საქაღალდეში, ნაწილობრივ ანსხვავებს ფაილის ტიპებს; ნაწილობრივ ერკვევა ფაილის საზომ ერთეულში;

 ვერ ქმნის საქაღალდეს, ვერ ანსხვავებს საქაღალდეს და ფაილებს ერთამანეთისგან, არ იცის ფაილის გადატანა, ვერ ანსხვავებს ფაილის ტიპებს, ვერ ანსხვავებს სხვადასხვა ზომის ფაილებს;






     დანართი 3
ჯგუფის შეფასების რუბრიკა                                                                          
კრიტერიუმი
ძალიან კარგი
კარგი
საშუალო
დაბალი
ჯგუფის მიერ სამუშაოს მიზნის გააზრება
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი კარგად გააცნობიერა.
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი გააცნობიერა.

ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა.
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი კარგად ვერ გააცნობიერა.
ჯგუფის მიერ სამუშაოს ორგანიზება
სამუშაო კარგად ორგანიზებული იყოჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თანაბრად გადანაწილდა
სამუშაო ორგანიზებული იყომაგრამ ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად გადანაწილდა

სამუშაო ნაწილობრივ იყო ორგანიზებული და ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად გადანაწილდა 
სამუშაო არ იყო ორგანიზებული ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არ განაწილებულა
ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების საუკეთესო უნარი
საკმარისად გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
ნაწილობრივ გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
არ გააჩნიათ მოსმენისა და აზრთა გაზიარების უნარი
დროის ლიმიტი
საუკეთესოდ იცავდნენ დროის ლიმიტს
საკმარისად იცავდნენ დროის ლიმიტს
უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა
ვერ იცავენ დროის ლიმიტს
თანამშრომლობა
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
ჯგუფის  თითქმის ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორის ძირითადად იყო პოზიტიური ურთიერთობები
მხოლოდ ერთი-ორი მოსწავლე აქტიურობდა ჯგუფის აქტიურ და პასიურ წევრებს შორის ზოგჯერ ურთიერთობები იძაბებოდა.
ჯგუფის  წევრები არ აქტიურობდნენ ჯგუფის წევრებს შორის არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო



      



       დანართი 4
კროსვორდი

ყვითლად გაფერადებულ ვერტიკალურ სვეტში უნდა მივიღოთ სიტყვა, რომელიც ინგლისურად ნიშნავს გამომთვლელს.   (კომპიუტერი)
1.     ძველ ბაბილონში გამოიგონეს პირველი საანგარიშო დანადგარი, რომელიც წააგავდა თანამედროვე საანგარიშოს. (აბაკი)
2.     კომპიუტერის უმთავრესი კომპონენტი, რომელიც სხვადასხვა სახის ოპერაციებსა და გამოთვლებს ასრულებს.(პროცესორი)
3.     ლათინური სიტყვაა და ნიშნავს რაიმეს შესახებ შეტყობინებას, ცნობას.(ინფორმაცია)
4.     კომპიუტერის ეკრანზე მოთავსებულ პატარა ნახატები.(პიქტოგრამები)
5.     ინფორმაციის შემტანი მოწყობილობა.(კლავიატურა)
6.     ყველაზე პოპულარული ოპერაციული სისტემა. (ვინდოუსი)
7.     გრაფიკული რედაქტორი, რომელსაც ვიყენებთ ხატვისა და ნახატების დასამუშავებლად.(პაინტი)
8.     კომპიუტერის კომპონენტი, რომლის საშუალებითაც სისტემურ ბლოკში მოთავსებული ყველა დეტალი ერთმანეთს უკავშირდება.(დედაპლატა)
9.     ინფორმაციის გამომტანი მოწყობილობა, რომელზედაც ვკითხულობთ ტექსტს, ვათვალიერებთ სურათებს.(მონიტორი)
10.  ინფორმაციის ყველაზე პატარა საზომი ერთეული. (ბიტი)

1

2

3




4

5

6

7

8
9





10


No comments:

Post a Comment

პროექტი

პროექტი